admin/ Październik 15, 2015/ TRENDY/ 1 comments

Jesień to pora roku, która umożliwia tworzenie genialnych stylizacji z nietuzinkowymi dodatkami. Jedno z nich stanowi nakrycie głowy. Jako, że jesienią pogoda jest zbyt zimna na chodzenie bez nakrycia, a zbyt ciepła na noszenie ocieplanej czapki, pole do popisu mają inne rodzaje okryć na głowę. W obecnym sezonie najmodniejszy trend w tej dziedzinie stanowią kapelusze. O rodzajach kapeluszy przeczytacie właśnie u nas!

Kilkanaście lat temu kapelusze stanowiły obowiązkowy element każdej: zarówno męskiej, jak i kobiecej stylizacji. Wówczas jego brak uważany był za wielki nietakt, ignorancję, a nawet brak obycia oraz elegancji. W latach 80-tych postrzeganie kapeluszy uległo diametralnej zmianie – stały się bowiem, można by rzec, symbolem ekscentryzmu. Obecnie natomiast znów wraca do łask, stanowiąc jednak nie tyle praktyczną, co ozdobną funkcję. Zestawienia z udziałem kapelusza prezentują się nietuzinkowo oraz tajemniczo, dzięki czemu noszenie go pozwala poczuć się wyjątkowo.

Rodzajów kapeluszy jest wiele, dzięki czemu każda Kobieta może znaleźć taki fason, jaki w największym stopniu będzie jej odpowiadał oraz pasował do pozostałych elementów garderoby.

RODZAJE KAPELUSZY

rodzaje kapeluszyPANAMA – to model kapelusza, którego korzenie znajdują się w Ekwadorze. Jego nazwa wywodzi się natomiast z czasów, kiedy budowany był Kanał Panamski, a robotnicy oraz inżynierowie nadzorujący prace używali ten model kapelusza do ochrony głowy przed uciążliwym słońcem. Ten fason wyplatany jest z liści łyczkowca palmiastego. Jest on niesamowicie funkcjonalny, bowiem oprócz osłony przed promieniami słonecznymi, jest bardzo przewiewny oraz lekki. Ponadto, kapelusz panama, dzięki wyróżniającej go górnej części, umożliwia jego złożenie tak, aby zmieścił się do kieszeni.

fasony kapeluszy


KANOTIER
– jest to model kapelusza wykonywanego ze słomki, który wyróżnia się płaską oraz niską górą oraz małym rondem. Stanowi on najczęściej wybierany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn fason nakrycia na upalne, letnie dni. W zasadzie jest to kapelusz, który w wielu państwach dorobił się własnej nazwy. Natomiast w Anglii stanowił on ulubione nakrycie głowy rzeźników.

 

typy kapeluszyFEDORA – to kapelusz, który wyróżnia się w miarę dużym rondem, wykonanym z filcu oraz wklęśnięciem na całej długości góry. Bardzo często jest on ozdabiany wstążeczką z kokardką. Model ten wywodzi się od imienia bohaterki sztuki dramaturga francuskiego – Fedory Romazowej, która bardzo często nosiła taki kapelusz. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów kapeluszy. Wybił się on dzięki ‚uczestnictwie’ w znanych filmach takich jak: Indiana Jones, Casablanca, czy Blues Brothers. Co więcej stał się także podstawową częścią ubioru tajnych agentów.

 

Typy nakryć głowyBORSALINO – stanowi bardziej markę, niż model kapelusza, natomiast nazwa ta jest kojarzona w największym stopniu z pokazanym na zdjęciu obok kapeluszem. Jest to model łudząco podobny do modelu FEDORA, jednakże różniący się inaczej wyprofilowanym tj. zwróconym w górę rondem z tyłu. Kapelusz ten przypomina styl włoski, który charakteryzuje się elegancją, najwyższą jakością oraz estetyką. Uważany jest on za najbardziej doskonały kapelusz świata, ustalając tym samym symbol modowej sztuki.

kapelusze modele
TRILBY
– jest to model kapelusza o charakterze nieformalnym. Cechuje się on wklęśniętą górą, wąskim rondem oraz cieniutką tasiemką z małą, przylegającą wstążką. Jest on wytwarzany z filcowanej sierści króliczej, tweedu oraz wełny. Można go bez trudu zmieścić w kieszeni, ponieważ ma giętką strukturę. Niegdyś, kapelusz ten noszony był przez muzyków jazzowych i soulowych, a obecnie stanowi podstawowe nakrycie głowy podczas Octoberfest w Niemczech.

 

modele kapeluszyWESTERN – jest to jak sama nazwa wskazuje, element stroju kowbojskiego. Cechuje się on przede wszystkim wysoką górą oraz obszernym rondem zagiętym z obu stron do środka. Kapelusz ten ma sztywną konstrukcję, a także zastosowanie praktyczne.

 

 

 

 

 

typy kapeluszyMELONIK – jest to kapelusz o twardej konstrukcji (niełatwo go wygiąć), który charakteryzuje się kopułowatą górą oraz zagiętymi do środka bokami ronda. Niegdyś był on obowiązkowym nakryciem głowy pracowników banku oraz prawników w Anglii. Jest to także kapelusz, który stanowił ulubione nakrycie głowy Charliego Chaplina.

 

 


rodzaje kapeluszyCYLINDER
– jest to kapelusz o charakterze formalnym, który charakteryzuje się wysoką, płaską górą oraz wąskim rondem. Jest to model nadzwyczaj elegancki i dostojny, który swego czasu stanowił ulubione nakrycie głowy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Obecnie jest on zakładany tylko i wyłącznie na specjalne okazje o wytwornym charakterze, bądź na bale karnawałowe.

 


 

 

popularny kapeluszBLOGERSKI – jest to nieoficjalna nazwa kapelusza posiadającego szerokie, giętkie (wyglądające na falujące) rondo. Dodaje on spektakularnego efektu niemalże każdej stylizacji.

1 Comment

  1. Dobry przykład oby tak dalej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*