admin/ Luty 1, 2018/ TRENDY

Coraz częściej, w sklepach ze sportową odzieżą możemy zobaczyć fightwear. Pod tym – dla wielu wciąż tajemniczym – określeniem, możemy znaleźć sportowe ubrania. Ich przydatność w wielu dyscyplinach, a także podczas codziennych treningów, jest bardzo duża. Ponieważ jednak sama nazwa przywodzi na myśl sporty walki, dobrze jest poznać dyscypliny, które z fightwearem, przynajmniej ze względu na nazwę, mają wiele wspólnego.

Dyscypliny, dla których fightwear jest przeznaczony

Sporty walki to określenie nie dla każdego jasne, dlatego warto nieco je uszczegółowić, prezentując najpopularniejsze dyscypliny. Można je podzielić na te oparte na chwytach, uderzeniach i walce z bronią.

Sporty walki oparte na uderzeniach

Spośród dyscyplin opartych na uderzeniach, najbardziej popularny jest boks. Zawodnicy w czasie walki używają jedynie pięści. Drugim, niemal równie popularnym sportem walki, jest kick-boxing, w którym – obok ciosów pięścią – dozwolone są również kopnięcia. Do tych dyscyplin można dorzucić także ich odmiany.

Fightwear to też strój przeznaczony dla sportów „uderzeniowych” mających swoje korzenie na dalekim wschodzie, czyli karate i taekwondo.

Dyscypliny oparte na chwytach

Walka na chwyty, czyli grappling, polega na wykorzystywaniu technik chwytów, na przykład dźwignie i rzuty. Zapaśnicy, zawodnicy sumo, judo i brazylijskiego jiu-jitsu – wszyscy noszą fightwear, zarówno w czasie treningów, jak i walk.

Fightwear również dla sportów mieszanych

W odniesieniu do fightwearu nie można zapominać o sportach walki, które dopuszczają zarówno grappling, jak i striking (uderzenia). Przykładem takiego sportu są mieszane sztuki walki, czyli MMA, a także popularna swego czasu krav maga pierwotnie opracowana dla Sił Obronnych Izraela.

fightwear kendoFightwear i broń

Wśród sportów walki można znaleźć również szermierkę, której chyba nie trzeba przedstawiać, ale też sztuką walki kendo. Kendo wywodzi się z szermierki samurajów. Do sportowej walki wykorzystuje się shinai, czyli bambusowe miecze.

 Fightwear jest niezwykle przydatny zarówno w czasie treningu, jak i walk w wymienionych konkurencjach. Jednak nie tylko – doskonale nadaje się także do codziennych ćwiczeń.